Dana kavurma

Ağu 19, 2011, Yazan     2 yorum    Kategori: Kırmızı et, Temel bilgiler

Şahane dana kavurma.

Hazır olun şimdi size büyük sırrımı veriyorum.  Mükemmel et pişirmenin bu kadar kolay olduğunu öğrendiğinizde inanın çok şaşıracaksınız.  Ayrıca bu yemeğin en önemli özelliği temel yemek niteliğinde olmasıdır.  Mutfakta bu kavurma hazır olduktan sonra inanın işiniz  çok kolay. Etli sebze yemekleri, börekler (özellikle talaş böreği), meyaneli fırın varyasyonları aklınıza gelebilecek her türlü özel yemekte elinizin altında sihirli bir kurtarıcınız var.

Gelelim tarife. Bu yemekte baş rol kuru soğanda. İşin sırrı da onda. Yemeğimiz aslında soğan suyuyla pişecek ve pişme süresi 2 3 saati bulacak. Gözünüze soğan çok görünebilir hiç çekinmeyin soğanın çok olması bu yemek için az olmasından iyidir.

Önce soğanlarımızı hem küçük hem ince doğruyoruz. Mümkün olduğunca küçük ve ince o kadar ki aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz soğanlar acele ile doğranmış ve istenenden büyük ve kalın kalmışlardır. İkinci önemli nokta tenceremizi en küçük ocağımıza yerleştirip en kısık seviyede yakmamız. Pişirme süresince kesinlikle hiç ocağın altı açılmayacaktır. Yoksa büyü bozulur.  Tencereye önce ayçiçek yağımızı ardından soğan ve etimizi koyduktan sonra tuz ve kara biber ekleyerek karıştırırız. pişirme boyunca 20 dakikada bir yemeğimizi karıştırmalıyız. Yaklaşık bir saat sonra kimyon iki saat sonra da kekik ilave edebiliriz. Ocağınız yeterince kısık değilse pişirme süreniz kısalır et sertleşir. et tamamen suyunu çektiğinde mükemmel lezzet hazır demektir.

Afiyet olsun.

Malzeme listesi:

1/2 kg dana sote (serçe parmak büyüklüğünde küp küp doğranmış)

5 adet kuru soğan (orta büyüklükte)

5/3 su bardağı ayçiçekyağı

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı kara biber

1 tatlı kaşığı kimyon

1 tatlı kaşığı kekik

( baharat ölçüleri tepeleme değil silmedir )

2 yorum + Add Comment

  • bence yağını kavrulduktan sonra koymalı yani et soğanla kısık ateşte suyunu çektikten sonra yağ eklenmeli:)ne diyorsunuz

  • Aynı etle birçok farklı lezzet yakalanabilir elbet ama eğer yağını sonradan koyarsak aynı yumaşaklığı elde edemeyiz et sertleşir ve farklı bir tada ulaşırız. Ama kullandığımız et yağlı ise mesela koyun eti ile çoban kavurma yapmak ve kısık olmayan ateşte yapmak daha doğru olabilir. Bence siz önce bu tarifi bir deneyin bağımlısı olabilirsiniz.

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy