Ogan usulü sosis

Eyl 7, 2011, Yazan     henüz yorum yok    Kategori: Et ürünleri, Kahvaltı

Bu sosis Ogan’ın en sevdiği yemeklerin başında geliyor. Ogan için keşfedilmiş ilk yemek olabilir, yıllardır yaparım. O yüzden de adı Ogan usulü sosis :) Aslında bu sosisi kime yaptıysam hep çok beğenildi. O zaman hemen tarife geçelim.

Ben bu yemeği yaparken hep koçerol kullanıyorum ama siz uygun küçük bir tencereyle ya da sahanda da yapabilirsiniz. Sosisler ince ince doğranır ve ayçiçek yağında orta ateşte karıştırılarak bir yandan kızartılırken bir yandan da önce karabiber tuz sonra kekik (istenirse kırmızı pul biber de katılarak acı versiyonu yapılabilir) katılarak  karıştırılmaya devam edilir. Sosislerin rengi hafif değişmeye başladığında salça ilave edilerek karıştırılmaya devam edilir. artık sosisler üzerinde yer yer yanmalar başladığında bir çay kaşığı un serpilerek unla çevrilir. Unun da kavrulduğundan emin olduğumuzda artık süt ilave edebiliriz. İlave ettiğimiz süt ne çok az ne çok fazla olmalı sosisleri hemen hemen kapatacak kadar süt koymalıyız.  Ara sıra karıştırarak yemek suyunu çekinceye kadar bekleriz. Şimdi pilav ve makarnayla mükemmel uyum sağlayan sosisimiz hazır. Bu sosisi geç sabah kahvaltıları için de şiddetle tavsiye  ederim.

Afiyet olsun.

Malzeme listesi (2 kişilik) :

3 adet sosis

1 kaşık ayçiçek yağı

1/2 bardak süt

1 çorba kaşığı domates salçası

1 tatlı kaşığı kekik

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı un

 

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy