Fırında tarhana

Eki 14, 2011, Yazan     2 yorum    Kategori: Çorbalar

Tarhanaya bayılırım ama en çok sevdiğim hali de fırında hali. Belki çocukluğumdan kalma bir lezzet olduğu ve annemi hatırlattığı içindir.

Elbette tarhana çorbasının lezzeti tarhananın  kendisine bağlı ama her zaman pirmek de malzeme kadar önemli. Ben şanslı bir hazırcıyım bu tarifteki tarhana sevgili arkadaşim Şebnem Özerden’in marifeti.

Tarhanamızı tenceremizin içine koyup soğuk su ilave ederek çırpıcı ile iyice karıştırıyoruz . Hiç topak kalmamlı ve sonradan oluşmamalı. Öte taraftan bir tavada zeytinyağ ile ikiye bölünmüş sarımsak kırmızı biber ve salçalar iyice kavruluyor salça iyice göz göz kızardıktan sonra tavadaki malzemeyi sarımsakları ayıklayarak tencereye katıp karıştırmaya devam ediyoruz. Çırpıcı ile karıştırmayı hiç bırakmıyoruz bu aşamada salça kavurma aşamasında eklememişsek tuz ekleyebiliriz. Tenceremizde tarhanamız kaynamaya başladığında altını kısıp yine karıştırmaya devam ediyoruz.

Fırın tepsisini hafifçe yağlayıp ufak ufak doğradığımız ekmekleri yerleştiriyoruz (ekmeklerle ilgili üç seceneğiniz var bu ekmekleri doğradıktan sonra yağda kızartabilirsiniz, tost makinesinde kızartabilirsiniz ya da olduğu gibi kullanabilirsiniz. Hepsi de farklı ve güzel ama örnekte olduğu gibi kullanıldı) ve üzerine beyaz peynir serpiyoruz. Pişen çorbamızı fırın tepsimize yayarak boşaltıp üzerine yine beyaz peynir serpiştiriyoruz. Fırına verirken hazırladığımız tepsimizin üzerine isteğe bağlı olarak domates ve sivri biber yerleştirebiliriz. Ben biberin verdiği koku ve tadı seviyorum.

Fırında tarhanamız kızardığında servise hazır, afiyet olsun.

Malzeme listesi:

1 bardak tarhana

2 kaşık domates salçası (bir kaşığı biber salçası olarak tercih edilebilir)

1 adet bayat ekmek

1 dilim (kalınca) beıaz peynir

1 diş sarımsak

1 tutam tuz

1 tutam kırmızı biber

1 tutam kara biber

1 çorba kaşığı zeytinyağ (riviera)

1 adet sivri ya da çarliston biber

2 yorum + Add Comment

  • Sanırım tarhana normalde pişirdiğimiz çorba kıvamına göre daha az suyla yapılmalı ve biraz katı olmalı. Fotoğraflardan öyle anladım ama, bir bardak tarhana için ne kadar su kullanmalıyız?

  • Çorbayı yine tarhana kıvamında yapıyoruz, ekmekler ve fırın işi değiştiren asıl unsur oluyor. Her tarhana aynı oranda su almayabilir ama normalde tarhana on katı su ister. Göz kararı en iyisi su az gelirse ekle çok gelirse daha çok kaynat,

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy