Pestilli pilav

Eki 17, 2011, Yazan     henüz yorum yok    Kategori: Hamur işleri, Pilavlar

Şaka gibi ama tadı mükemmel hele tarçınla öyle güzel oluyor ki…

Aslında sanırım bir çok insanın damak zevkine ters gelecek önyargılar devreye girecek hiç tatlı pilav olur mu? ama ben bu tadı çok sevdim. Tek handikapı her yemeğin yanında servis edilememesi ama daha önce tarifini verdiğimiz fasülye kavurma ya da sütlü tavuk için iyi bir seçim olabilir.

Tarifimiz için gerekli olan pestil standart pestillerden biraz farklı tamamı meyveden üretilen özel bir ürün kayısı, şeftali ve çileği de var ama benim tercihim elma. Bu ürünü Carfurlarda, makro marketlerde ve Metro’da bulabilirsiniz. Önce zeytinyağımızda dolmalık fıstıklarımızı biraz çevirdikten sonra dilimlediğimiz Kalena elma pestillini de pilav tenceresine atıp pirinçlerle b,rlikte kavurmaya başlıyoruz tuz pirinçler hafif kavrulurken ekleniyor. Pirinçler kıtırdamadan soğuk suyumuzu ilave edip kaynamasını bekliyoruz. kaynadığında altını kısıp suyunu çekinceye kadar bekliyoruz. Suyunu çeken pilavımızı demlenmeye bırakıyoruz. Eğer pilavı elma pestilli ile yaptıysanız unutmayın tarçın çok yakışıyor.

Afiyet olsun.

Malzeme listesi:

2 bardak pirinç

3 pardak su

1 çorba kaşığı dolmalık fıstık

2 şerit Kalena elma pestili

1 çorba kaşığı zeytinyağ

1 çay kaşığı tuz

 

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy