Tahinli kabak tatlısı

Eki 30, 2011, Yazan     henüz yorum yok    Kategori: Tatlılar

Kabak tatlısı siparişi vermiştim, kabak tatlısını tahinle servis edildiğini görünce önce şaşırdım ama tadına bakınca gözlerimin büyüdüğü ve tebessüm ettiğim doğru. Bu  yüzden de İstanbula döner dönmez bal kabağı bakınmaya başladım markettekileri beğenmeyince pazarın kurulmasını bekledim.

Geçenlerde Türkiye eskrim şampiyonası için Konya’daydık turnuvadan sonra akşam yemeğini spor salonuna yakın olduğundan raslantı eseri Fesleğen adında ev yemekleri yapan bir lokantada yedik. Yemekten sonra tatlı olarak da kabak tatlısı söyledik. İşte ne olduysa kabak tatlısının sofraya gelmesiyle oldu. Mükemmel ve daha önce hiç denemediğim bir tat beni büyüledi. Şimdi pazardan aldığım bal kabağıyla kabak tatlısını yapıp tarifi sizlerle paylaşma zamanı.

Bal kabaklarını doğrayıp tencere yerleştiriyoruz ve şekerleri üzerine döküp kısık ateşte pişiriyoruz balkabağı önce suyunu bırakmalı sonra da suyunu çekmeli işte bu aşamada tencerenin altını kapatıyoruz. Bal kabağı soğuduktan sonra üzerine tahin döküp dövülmüş ceviz içi ile servis yapıyoruz.

Afiyet olsun.

Malzeme listesi:

1,5 kg temizlenmiş kabak tatlısı ( kabuklarıyla yaklaşık 2 kg’a tekabul edebilir)

2 bardak toz şeker

100 gr dövülmüş ceviz içi

1 çay bardağı tahin

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy