Ankara tava taklitçisi

Ara 11, 2011, Yazan     4 yorum    Kategori: Et yemekleri, Makarnalar

İşte yine karşınızda bizim oğlanın ve herkesin bayılarak yediği ve yapması da bir o kadar kolay olan, dar zamanda günü kurtaran mucizevi tarif, Ankara tava taklitçisi.

Arpa şehriyeleri pilav tenceresinde tuz ve zeytinyağ ile kavurmaya başlıyoruz. Şehriyelerin rengi dönmeye başladığında kavurmayı da tencereye atıp bir yandan tahta kaşıkla parçalarken kavurma işlemine devam ediyoruz. Şehriyeler iyiden iyiye esmerleştiği ve kavurma etimizin ufak parçalara limelendiği zaman. su ilave ediyoruz su kaynayınca tencerenin altını kısıp şehriyelerin suyu çekmesini bekliyoruz. Suyunu çeken şehriyeleri demlenmeye bırakıp sonra servis yapabilirsiniz ama şehriyeleri fırın tepsisine koyup üzerine küçük doğranmış domates ve biberleri serpip fırına vermek ve fırından sonra servis etmek yemeğin lezzetine lezzet katılıyor benden söylemesi.

Afiyet olsun.

Malzeme listesi:

1 paket arpa şehriye (500gr) nedense ben Nuhun Ankara Makarnası’ndan vazgeçemiyorum

200 gr dana kavurma ( burada da tercihim Pınar )

2 kaşık zeytinyağı (riviera)

3 bardak su

2 adet sivri biber

2 adet domates

4 yorum + Add Comment

  • İsmi de güzel olmuş. Taklit filan değil bence açık seçik Ankara Tava. Ellerine sağlık :)

  • Hazır kavurma ile yapılınca taklit olmaz mı :)

  • bu lezzeti çok özlüyorum:( denedim ama pek başarılı olmadı. pes etmek yok, denemeye devam:) ellerinize sağlık çok güzel görünüyor.

  • Aaa niye olmadı? Belki de şehriyeleri yeterince kavurmamışsındır.
    Yine dene olmazsa telefon hakkını kullanırsın :)) sevgiler.

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy