Annemin portakal reçeli

Ara 12, 2011, Yazan     2 yorum    Kategori: Reçeller

Geçenlerde Ankara’ya gitmiştim ablamla kahvaltı ederken konu döndü dolaştı annemin portakal reçellerine geldi. Ablam teyzeme annemin portakal reçelinin sırrını sormuş, teyzem de anlatmış. Arka bahçenin eriklerinden yaptığım reçel bitmek üzere hazır sırrı da öğrenmişken portakal reçeli yapmak ve sizlerle paylaşmak kaçınılmaz oldu.

Annemin sırrını mı merak ettiniz hemen söyleyeyim. Hiç üşenmez portakalı defalarca kaynatır suyunu değiştirir yine kaynatırmış ta ki artık portakallar sarı su bırakmayana kadar.

Portakalları yıkayıp su dolu tencerede kaynatıyoruz ve kaynatma işlemini suyu değiştirerek defalarca portakal sarı su bırakmayana kadar tekrar ediyoruz. Portakalları soğuk suda soğutup ince dilimler halinde kesiyoruz. Kestiğimiz dilimleri tencereye yerleştiriken önce toz şeker sonra portakal dilimleri sonra yine toz şeker yine portakal dilimleri ve en son katta toz şeker gelecek şekilde diziyoruz. Tencerenin üzerine yarım limon (çekirdeği kaçmamalı) sıkıyor ve kısık ateşte pişiriyoruz. Zevkimize göre kıvamını daha çok kaynatarak arttırabiliriz. Bu tarif için ölçü vermeyeceğim ama ben 3 portakal 1/4 limon suyu ve 2 bardak toz şeker kullandım.

Afiyet olsun.

2 yorum + Add Comment

  • Portakal dilimleri şahane görünüyor.
    Eliniz değmişken erik reçelinin de tarifini paylaşabilir misiniz?

  • içine biraz taze zencefil rendesi ve çok az da viski veya likör de yakışıyor.

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy