Marî’nin fırında erik kebabı

Eyl 19, 2012, Yazan     3 yorum    Kategori: Et yemekleri, Kırmızı et


Dereotu’nu takip edenler meyveli et yemeklerine alışmıştır ama bu sefer arka bahçemin erikleri ile Marî için yaptığım müthiş tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum.  Marî için daha önce hiç yapmadığım muhteşem bir lezzet  yakalamak için mutfağa girdiğimden bu yemeğin adı da Marî’nin fırında erik kebabı oldu.
Arka bahçenin eriklerinden mi yoksa Marî için yapıldığından mı bilemem ama yaptığım en lezzetli et yemeklerinden biri ile karşınızdayım. Üstelik de yapması hiç zor değil.
Fırın tepsisini zeytinyağı ile yağladıktan sonra zemin dilimlenmiş soğanla döşenir. Soğanlarla döşenmiş tepsiye kuzu etimizi tuz ve karabiberlenerek konur. Etin üzerine olabildiğince çekirdekleri ayıklanmış siyah erik konduktan sonra alüminyum folyo ile hava almayacak şekilde sarılır ve fırına verilir 180 – 210 derece ısıda 4 saate yakın pişirilir. Eriğin ekşimsi tatlı etkisi bize mükemmel bir yemeğin kapılarını aralamıştır.

Malzeme listesi:

Kuzu eti (tercihen but)

4 adet kuru soğan

1 kg siyah erik

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karabiber

 

3 yorum + Add Comment

  • Ellerinize sağlık…Yine harikalar yaratmışsınız.

  • Taze erik yerine kuru erik olabilir mi acaba,? Elinize sağlık, çok güzel görünüyor
    sadekahvekeyfi.blogspot.com

  • Kuru erik olmaz ama bu mevsimde ayva var ki ayva ete çok yakışır. Ayva ya da elma kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Ekleyecek bir şeyler mi var? Hemen Yorum Bırak

XHTML: Bu tagları kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

balboa hospital pharmacy